Program Committee

2015 No-Dig Show Program Chair
*Richard (Bo) Botteicher Underground Solutions Inc.
2015 No-Dig Show Program Vice Chair
Jeff Maier Colorado Trenchless Consulting LLC
2015 No-Dig Show Program Committee
*Erez Allouche Trenchless Technology Center
*Edward Alan Ambler City of Casselberry
*Samuel Ariaratnam Arizona State University
*Alan Atalah Bowling Green State University
*Brian Avon Golder Associates Inc.
Frank Badinski York Region
*Ali Bayat University of Alberta
*David Bennett Bennett Trenchless Engineers
Glenn Boyce Jacobs Associates
Dan Buonadonna CH2M HILL
*Jack Burnam II CH2M HILL
Craig Camp Hatch Mott MacDonald
George Cowan HAKS
*Will Craven CDM Smith
*David Crowder R.V. Anderson Associates Limited
*Mike Davison Sanexen Environmental Services Inc.
*Dennis Doherty Haley & Aldrich Inc.
Steven Donovan SHN Consulting Engineers & Geologists
Brian Dorwart Brierley Associates LLC
Glenn Duyvestyn Hatch Mott MacDonald
Jennifer Glynn RMC Water and Environment
Sanjiv Gokhale Vanderbilt University
Jason Haas Hammerhead
*Sahar Hasan Hazen and Sawyer
Paul Headland Aldea Services LLC
*Tony Hranicka Consolidated Edison Co. of New York Inc.
Brent Johnson CDM Smith
Larry Kiest LMK Technologies
*Brenda Kingsmill Region of Halton
Michael Kleespies CETCO Drilling Products
*Dan Koo IUPUI
David Krywiak Stantec Consulting
Bernie Krzys Benjamin Media Inc.
*Jonathan Kunay CDM Smith
*George Kurz Independent Consultant
*Joe Lane SAK Construction LLC
*Marc Lehmann CDM Smith
*Joseph Loiacono Sanexen/Aqua-Pipe
Jason Lueke Associated Engineering
John Matthews Battelle Memorial Institute
John Milligan Vermeer Corp.
Dorian Modjeski CARDNO TBE
*Cathy Morley RJN Group
*Jim Murphy Integrated Pipeline Projects Canada Ltd.
Kevin Nagle TT Technologies Inc.
*Mohammad Najafi University of Texas at Arlington/CUIRE
Swirvine Nyirenda City of Aurora
*Stephen O’Connell Black & Veatch Corp.
*Peter Oram AECOM
Collins Orton TT Technologies Inc.
Ryan Otto City of Bloomington
Ed Paradis Resiplast
Carlo Pilia CARDNO
Ray Post Michels Corp.
Derek Potvin Robinson Consultants Inc.
Cindy Preuss HydroScience Engineers
*George Ragula Public Service Electric & Gas Co.
*Kaleel Rahaim Interplastic Corporation
Ashley Rammeloo City of London
Jim Rankin Vermeer Corp.
John Robison GeoEngineers Inc.
*Camille Rubeiz Plastics Pipe Institute
Piero Salvo GAME Trenchless Consultants
*Jason Schiro Interplastic Corporation
John Schroeder CDM Smith
Chris Schuler Miller Pipeline Corp.
Chad Schwartzentruber Stantec
*Ariamalar Selvakumar USEPA
*Jim Shelton ARCADIS
Benny Siljenberg Brierley Associates
Kimberlie Staheli Staheli Trenchless Consultants
Richard Thomasson Malcolm Pirnie
*Brenden Tippets BT Construction Inc.
*Srini Vallabhaneni CDM Smith
Craig Vandaelle MICHELS Canada Co.
*Matthew Wallin Bennett Trenchless Engineers Inc.
*Dennis Walsh Woodard & Curran
*Laura Wetter Staheli Trenchless Consultants
Mike Willmets NASTT
* Denotes session leader
Menu
MENU